NA PLANSZY OD 2002 R.

O KLUBIE

DLA SZERMIERZA TO PASJA, LATA CIĘŻKIEJ PRACY, godziny WYCZERPUJĄCEGO TRENINGU, WIELE ZAWODÓW w ROKU I NIEZPOMNIANE CHWILE CHWAŁY NA PODIUM.

DLA TRENERA TO MISJA I ROZBUDZANA WCIĄŻ NA NOWO NADZIEJA.
DLA RODZICA TO WSZYSTKO RAZEM – I WIĘCEJ. 

PRAWDZIWI LUDZIE
PRAWDZIWE REZULTATY

HISTORIA UKS START

Początki szermierki na Opolszczyźnie sięgają 1950 r., kiedy to w Spójni Opole treningi z młodzieżą rozpoczął fechmistrz Wirgiliusz Kuleczko. Wkrótce ćwiczyło już 26 zawodników, co pozwoliło dwa lata później na rozegranie pierwszych mistrzostw województwa opolskiego.  W 1953 r. po raz pierwszy w Opolu zorganizowano imprezę mistrzowską – Mistrzostwa Polski w florecie drużynowym kobiet i mężczyzn, a kolejne Mistrzostwa Polski w 1958 r.
W tamtych latach młodzi opolscy szermierze trenowali pod okiem m.in. Czesława Wojciechowskiego w klubie MKS Patria MDK Opole, a od 1962 r., po fuzji klubów, w sekcji szermierczej SKS Start. W latach 1970-80 wśród wychowanków Startu znalazł się wicemistrz olimpijski i medalista Mistrzostw Świata – Piotr Jabłkowski.  Współczesny Start został reaktywowany jako klub uczniowski w 2002 r. przez Mariolę i Czesława Wojciechowskich, którzy do dziś kształcą szpadzistki i szpadzistów.  Zawodnicy UKS Start często goszczą na podium zawodów krajowych i międzynarodowych.
Na kolejnego olimpijczyka jeszcze czekamy – może to właśnie TY?

NASI TRENERZY 

Czesław Wojciechowski

Czesław Wojciechowski

trener - fechmistrz

W 1973 r. zdobył stopień trenera I klasy, w 1993 r. tytuł Maestro di Scherma (Włochy), w 2007 r. tytuł fechmistrza.

Trenował wielu znakomitych szermierzy, m. in. wicemistrza olimpijskiego Piotra Jabłkowskiego.

Założyciel UKS Start Opole w 2002 r.

Mariola Wojciechowska

Mariola Wojciechowska

trener

Wielokrotna reprezentantka Polski i medalistka turniejów we florecie.

Trener szermierki we Włoszech i w Polsce, a także nauczyciel WF.

Założycielka UKS Start Opole w 2002 r.

Michał Rachwalik

Michał Rachwalik

trener - instruktor

Wychowanek Startu, były reprezentant Polski na turniejach międzynarodowych, wielokrotny medalista turniejów krajowych.

Obecnie trener i zawodnik, w 2021 r. zdobył brązowy medal Akademickich Mistrzostw Polski.

GRUPY TrEningOWE

Szermierkę można ćwiczyć w każdym wieku. Oczywiście im wcześniej zaczniesz, tym lepsze rezultaty osiągniesz, ale ta szlachetna i elitarna dyscyplina nie wyklucza nikogo. Jeżeli jesteś pasjonatem fechtunku – przyjdź na trening.
Na pewno znajdziesz grupę, w której poczujesz się dobrze.

POCZĄTKUJĄCY

Treningi

  • poniedziałek 16:45 – 18:15

  • środa 16:45 – 18:15

  • piątek 16:45 – 18:15

Lekcje indywidualne

Wtorek – godzina ustalana indywidualnie z trenerem.

Program

W grupie początkującej zawodnicy poznają prawidłową postawę szermierczą i pracę nóg. Uczą się odpowiednio układać kończyny i prowadzić uzbrojoną rękę. Rozwijają też ogólną sprawność fizyczną: koordynację ruchową, szybkość, siłę, skoczność i gibkość.

Poznawszy podstawowe działania szermiercze, młodzi szermierze uczą się je wykorzystywać podczas walk treningowych. Na początku trenują z plastikowymi rekwizytami, później z krótką szpadą.

Na tej grupie zawodnicy przyswajają też reguły walki na zawodach, a ponadto umiejętność godnego wygrywania i przegrywania oraz zasad fair play.

ZAAWANSOWANi

Treningi 

  • poniedziałek 18:30 – 20:15

  • środa  18:30 – 20:15

  • piątek 18:30 – 20:15

Lekcje indywidualne

Wtorek – godzina ustalana indywidualnie z trenerem.

Program 

W tej grupie trenują zawodnicy doświadczeni i regularnie startujący w turniejach szermierczych. Trening ukierunkowany jest w większym stopniu na przygotowania do zawodów. Zawodnicy wzbogacają oraz utrwalają technikę szermierczą, doskonalą nabyte wcześniej umiejętności, uczą się taktycznego podejścia do walki. Regularnie pobierają lekcje indywidualne oraz walczą z kolegami w klubie i na turniejach.

Treningi szermierki uzupełniane są treningami siłowymi i szybkościowymi angażującymi te partie mięśni, które są dla szermierza naistotniejsze.

W grupie naszych najstarszych zawodników rozwijamy dodatkowo odpowiedzialność i zaangażowanie w działania klubu poprzez udział w przygotowaniach do zawodów, sędziowanie i wspieranie młodszych kolegów .

NIE TYLKO TRENING

Szermierka wydaje się łatwa, gdy ktoś patrzy z boku.
Tymczasem to sport wymagający wytrwałości i intensywnego treningu.
W UKS Start stwarzamy okazje sprzyjające wszechstronnemu rozwojowi organizmu i charakteru szermierzy.  

LEKCJE INDYWIDUALNE

Oprócz walk treningowych, ćwiczeń kondycyjnych i ogólnorozwojowych oraz ćwiczenia podstaw techniki w grupach, każdy szermierz UKS Start może liczyć na indywidualne lekcje fechtunku udzielane przez trenerów. Lekcje te dedykowane są szlifowaniu określonych, indywidualnych umiejętności w bezpośredniej relacji uczeń-mistrz.

OBOZY SZKOLENIOWE

Szermierze UKS Start biorą udział w corocznych obozach sportowych organizowanych wraz z zaprzyjaźnionymi klubami z Polski i zagranicy. Piękne lokalizacje, ciekawy program, najlepsza kadra trenerska i dziesiątki nowych kolegów i koleżanek, to wspaniała okazja do wymiany doświadczeń i intensywnego przygotowania kondycyjnego do sezonu.
Zimą, podczas ferii organizujemy pełne atracji, sportowe półkolonie i zajęcia dla młodszych zawodników.

PROGRAMY SPECJALNE

Szermierze UKS Start biorą udział we wzmacniających treningach wyrównawczych organizowanych przez małżeństwo wspaniałych, opolskich sportowców – sztangistów: Barbarę Bonk – wielokrotną mistrzynię Polski oraz medalistę olimpijskiego Bartłomieja Bonka. 
Najlepsi biorą również udział w edycjach programu dla utalentowanych sportowców organizowanego pod auspicjami opolskiego ratusza – „Złote Dziecko”.
Dostęp do doświadczeń profesjonalnych sportowców, dietetyków i psychologów sportu umożliwia naszym zawodnikom kompleksowy rozwój.

ZAWODY i SPARINGI

Istotą szermierki jest pojedynek.
UKS Start przygotowuje Cię do walk i wspiera Twój udział w sparingach, zawodach lokalnych, regionalnych, krajowych i zagranicznych. Wychowankowie Startu walczyli w kadrze Polski i na igrzyskach olimpijskich!
Klub organizuje również własne imprezy – Puchar Opola, turnieje indywidualne, ciekawe w formule zawody drużynowe.
Starsi zawodnicy pomagają w organizacji zawodów i mogą zdobyć licencję sędziowską.

NACZĘSTSZE PYTANIA
I ODPOWIEDZI

W JAKIM WIEKU MOŻNA ZACZĄĆ UPRAWIAĆ SZERMIerkę?

Najmłodsi szermierze to już 6-7 latkowie. W tym wieku więcej się bawimy, niż na poważnie trenujemy, ale zaangażowanie skrzatów jest fantastyczne!  Bardzo dobrze odnajdują się dzieci 9 i 10 letnie, które potrafią dłużej utrzymać skupienie i bezpiecznie posługiwać się żelazną klingą.
Oczywiście można zacząć w każdym wieku! W UKS Start możesz dołączyć do odpowiedniej grupy wiekowej i trenować we własnym tempie.

CZY POTRZEBUJĘ ZGODY RODZICÓW LUB LEKARZA?

Na początku każdy uczestnik zajęć (lub jego prawny opiekun / rodzic) wypełnia Oświadczenie o braku przeciwskazań do uprawiania szermierki. Do regularnych treningów i startu w zawodach wymagane są aktualne badania lekarza sportowego.

CZY SZERMIERKA JEST BEZPIECZNA?

Odpowiedni (atestowany) ekwipunek – broń, maska i strój zapewnia szermierzom bezpieczeństwo, nie można go przebić i zadać rany kłutej. Jak w każdym sporcie walki zdarzają się urazy, siniaki, stłuczenia, skręcenia, kontuzje, czasem omdlenia – szczególnie w ferworze walki na turniejach. Zawsze takim wydarzeniom towarzyszy obsługa medyczna, gotowa udzielić pierwszej pomocy.
Na treningach w klubie traktujemy kwestie bezpieczeństwa bardzo poważnie. Instruktorzy i starsi koledzy dbają o poprawne korzystanie ze sprzętu, a młodzi zawodnicy od pierwszych zajęć uczą się bezpiecznych zachowań. Najmłodsi ćwiczą wyłącznie z atrapami. Wszyscy są dodatkowo ubezpieczeni.

JAK się ZAPISAĆ DO UKS START?

Wystarczy przyjść na jeden z treningów (zobacz grafik).
Trenujemy w PSP nr 2, II Oddział w Opolu, przy ul. 1-go Maja 151 (zobacz mapkę).
W razie jakichkolwiek pytań możesz się też skontaktować z trenerami lub Zarządem Klubu (zobacz jak).
Więcej dowiesz się na stronie „Zostań szermierzem„. 

Czy trzeba mieć własny sprzęt szermierczy?

Nie trzeba, ale warto. W klubie można bezpłatnie wypożyczyć broń, maski, rękawice, kable, bluzy, plastrony, spodnie – wszystko co potrzebne do bezpiecznego udziału w treningach i zawodach.
Sprzęt klubowy przydaje się szczególnie na początku. Później szermierze inwestują we własny ekwipunek – choćby ze względów higienicznych. 
Dobra klinga i dopasowana bluza z własnym nazwiskiem na plecach dodaje skrzydeł na zawodach!

ILE KOSZTUJE ekwipunek?

Szermierka wymaga specjalistycznego wyposażenia. Na treningi i zawody w niższych kategoriach wiekowych wystarczy podstawowy sprzęt, na turnieje rangi Pucharu Polski potrzebny jest bardziej wytrzymały z atestem FIE.
Nowy strój dla młodego szpadzisty (maska, bluza, spodnie, plastron, rękawica i skarpety) to około 1200 zł w najtańszej wersji. Markowe rzeczy (np. Allstar, PBT) wyniosą co najmniej 1500 zł. Do tego buty, mogą być zwykłe halówki. W przypadku szpadzistki trzeba jeszcze doliczyć ochraniacz na klatkę piersiową – ok. 150 zł.
Broń – szpada i przewód osobisty to dodatkowe 400 zł lub więcej.
W przypadku sprzętu atestowanego będą to odpowiednio kwoty minimum 2100 zł za strój (bez butów i ochraniacza) i 800-1200 zł za szpadę i przewód.

Dobrym pomysłem jest poszukanie używanego wyposażenia, bez problemu można znaleźć ogłoszenia z całymi kompletami. W razie zrezygnowania z treningów lub wyrośnięcia ze stroju, można go odsprzedać dalej praktycznie bez straty.

ILE KOSZTUJĄ TRENINGI?

Pierwszy trening nic nie kosztuje. Nie pobieramy też opłaty wpisowej dla nowych członków. Każdy członek klubu płaci miesięczną składki w wysokości ustalanej przez Zarząd. Od września 2022 r. wynosi ona 120 zł.
Rodzeństwa/rodziny trenujące w klubie otrzymują zniżki.
Nie płacimy za wypożyczenie sprzętu klubowego na treningi i zawody, ani za udział w zawodach organizowanych przez nasz klub.
Należy natomiast uwzględnić następujące „nieklubowe” wydatki:
– licencję Polskiego Związku Szermierczego – 40 zł rocznie
– składkę ubezpieczenia i badania lekarskie
– starty w pozostałych zawodach – 35-50 zł
– starty w zawodach międzynarodowych wymagają opłacenia licencji EFC/FIE – 130 zł rocznie

KONTAKT

KLUB SZERMIERCZY

UKS START

Masz pytania?   Napisz do nas!

SZYBKI KONTAKT

Trener Michał Rachwalik – 880 069 601

Wiceprezes Alan Grabowski – 880 651 214

UKS Start

PSP nr 2, Budynek B
ul. 1-go Maja 151
45-356 Opole
(dawne Gimnazjum nr 4)

Tutaj trenujemy!