Początki

Początki szermierki na Opolszczyźnie sięgają września 1950 r., kiedy to w „Spójni” Opole treningi z młodzieżą rozpoczął fechmistrz Wirgiliusz Kuleczko. Wkrótce ćwiczyło już 26 zawodników, co pozwoliło dwa lata później na rozegranie pierwszych mistrzostw województwa opolskiego.

W 1953 r. po raz pierwszy w Opolu zorganizowano imprezę mistrzowską – Mistrzostwa Polski we florecie drużynowym kobiet i mężczyzn.
Zawody rozgrywano w hali „Budowlanych”. Jako pierwsze rozpoczęły kobiety. Turniej był bardzo emocjonujący, a losy tytułu ważyły się do ostatniej walki w finale. O tytuł mistrza wśród mężczyzn rywalizowało 12 zespołów. Na najwyższym poziomie stało spotkanie „CWKS” – „Budowlani” decydujące o tytule mistrzowskim. Mecz toczył się w atmosferze zaciętej walki o każde trafienie i trwał ponad dwie i pół godziny!

Po raz drugi Mistrzostwa Polski w Opolu odbywały się w 1958 r.

Znów były to zawody drużynowe we florecie. Walka o tytuły trwała przez całe mistrzostwa. Wśród kobiet liczyły się dwie pierwsze drużyny, które wysoko wygrywały wszystkie pojedynki. Dopiero bezpośrednie spotkanie wygrane przez zawodniczki z Katowic 12:4 zadecydowało o ich tytule, a pokonane warszawianki musiały zadowolić się srebrnym medalem.

Wśród mężczyzn rywalizacja była znaczniej bardzie wyrównana. Faworytami byli mistrzowie sprzed roku Legia Warszawa. Jednak w drugim dniu zmagań zespół Marymontu pokonał Legię 9:7, a po wygranej w ostatnim dniu z Kolejarzem Wrocław 9:5 zapewnił sobie tytuł mistrzowski. Marymont przegrał tylko jeden mecz – z GKS Gliwice 6:10.

Rozwój i sukcesy

W tym czasie na terenie województwa opolskiego działało już kilka klubów z sekcjami szermierczymi: LPŻ Opole, MKS Patria MDK Opole, MKS Sławięcice, Polonia Nysa, Zawisza Otmęt, które rozgrywały regularnie rozgrywki ligowe o mistrzostwo województwa.

W dniu 14 marca 1962 r., z inicjatywy trenera Czesława Wojciechowskiego powstaje sekcja szermiercza przy SKS Start po fuzji z MKS Patria. Pracą szkoleniową w tym Klubie w okresie jego istnienia oprócz Czesława Wojciechowskiego zajmowali się: Bogusław Kubicki – trener vice Mistrza Świata w szabli, późniejszego Prezesa PZSZ Jacka Bierkowskiego, Jerzy Kłosowicz, Ryszard Marszałek oraz Ryszard Chocki i Marek Czajkowski. Pochodzący z Opola trenerzy Ruta Gołąbek-Osyczka oraz Jacek Syczka kontynuowali trenerską karierę w Niemczech, gdzie piastowali funkcje trenerów kadry narodowej we florecie kobiet i szabli.

Apogeum sukcesów opolskiej szermierki przypada na przełom lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku za sprawą Piotra Jabłkowskiego – zawodnika Startu (wychowanek trenera Czesława Wojciechowskiego), który wywalczył srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w 1980 r. w szpadzie drużynowej. Wcześniej, w 1978 r. w Madrycie Jabłkowski wywalczył brąz w Mistrzostwach Świata Juniorów oraz zajął czwarte miejsce w Mistrzostwach Świata Seniorów. Zwłaszcza to drugie wydarzenie przeszło do historii opolskiej szermierki: zawodnik z Opola w finale uniemożliwiał swojemu przeciwnikowi zadanie trafienia, które dawałoby Jabłkowskiemu srebrny medal, a jego przeciwnikowi złoty i w efekcie opolanin zamiast medalu zakończył zawody na czwartym miejscu, za co został później wyróżniony nagrodą fair-play. 

 

UKS Start współcześnie

Z biegiem czasu szermierkę w Opolu uprawiano w coraz mniejszej liczbie klubów, w końcu tylko w Starcie i Zrywie, potem w UKS Piątka trenera Zbigniewa Borysiuka. W 2002 r. po powrocie do Opola trenera Czesława Wojciechowskiego doprowadził on wraz z małżonką Mariolą do reaktywacji Startu jako klubu uczniowskiego i odtąd w Opolu szermierze mogą reprezentować barwy dwóch klubów: Uczniowskiego Klubu Sportowego „Start” i Akademickiego Klubu Szermierczego.

UKS Start kształci młode szpadzistki i szpadzistów, a zawodnicy Startu często goszczą na podium zawodów krajowych i międzynarodowych.  

W 2017 r. zorganizowaliśmy Turniej szermierczy o Złoty Ryngraf Księcia Kazimierza z okazji 800-lecia Opola, w którym startowało 170 szermierzy z całego kraju, Czech, Białorusi i Ukrainy, a w roku 2018  Międzynarodowe Zawody Szermiercze w Szpadzie z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości.  Klub organizuje również, rzadkie w Polsce, bardzo emocjonujące szermiercze zawody drużynowe.  Relacje z tych i innych wydarzeńw Klubie można śledzić na klubowym Facebooku.

UWAGA! W listopadzie 2020 r. ponownie odbędzie się w Opolu turniej o randze krajowej:  Puchar Polski w kategorii Juniorów Młodszych. Znów będziemy tworzyć historię. Zapraszamy!