NA PLANSZY OD 2002 R.

O KLUBIE

DLA SZERMIERZA TO PASJA, LATA CIĘŻKIEJ PRACY, godziny WYCZERPUJĄCEGO TRENINGU, WIELE ZAWODÓW w ROKU I NIEZPOMNIANE CHWILE CHWAŁY NA PODIUM.

DLA TRENERA TO MISJA I ROZBUDZANA WCIĄŻ NA NOWO NADZIEJA.
DLA RODZICA TO WSZYSTKO RAZEM – I WIĘCEJ. 

PRAWDZIWI LUDZIE,
PRAWDZIWE REZULTATY

HISTORIA UKS START

Początki szermierki na Opolszczyźnie sięgają 1950 r., kiedy to w Spójni Opole treningi z młodzieżą rozpoczął fechmistrz Wirgiliusz Kuleczko. Wkrótce ćwiczyło już 26 zawodników, co pozwoliło dwa lata później na rozegranie pierwszych mistrzostw województwa opolskiego.  W 1953 r. po raz pierwszy w Opolu zorganizowano imprezę mistrzowską – Mistrzostwa Polski w florecie drużynowym kobiet i mężczyzn, a kolejne Mistrzostwa Polski w 1958 r.   
W tamtych latach młodzi, opolscy szermierze trenowali pod okiem m.in. Czesława Wojciechowskiego w klubie MKS Patria MDK Opole, a od 1962 r., po fuzji klubów w sekcji szermierczej „SKS Start”.  W latach 1970-80 wśród wychowanków Startu znalazł się wice-mistrz olimpijski i medalista Mistrzostw Świata – Piotr Jabłkowski.  Współczesny „Start” został reaktywowany jako klub uczniowski w 2002 r. przez Mariolę i Czesława Wojciechowskich, którzy do dziś kształcą szpadzistki i szpadzistów.  Zawodnicy UKS „Start” często goszczą na podium zawodów krajowych i międzynarodowych. 
Na kolejnego olimpijczyka jeszcze czekamy – może to właśnie Ty ?!

NASI TRENERZY 

Wychowanek Startu, a obecnie trener najmłodszych.

Michał Rachwalik

Instruktor szermierczy

.Wychowanek Startu, serwisant sprzętu szermierczego.

Wszystkie problemy sprzętowe należy zgłaszać Arkowi, który przyjmuje w każdy poniedziałek od godziny 16:30 – 20:30.

Arkadiusz Konieczny

Instruktor szermierczy Specjalista ds. sprzętu

GRUPY TrEningOWE

Szermierkę można ćwiczyć w każdym wieku. Oczywiście im wcześniej zaczniesz, tym lepsze rezultaty osiągniesz, ale ta szlachetna i elitarna dyscyplina nie wyklucza nikogo. Jeżeli jesteś pasjonatem fechtunku – przyjdź na trening.
Na pewno znajdziesz grupę, w której poczujesz się dobrze.

POCZĄTKUJĄCY

Dzieci od lat 6 do …

Treningi

 • wtorek  16:45 – 17:45

 • czwartek 16:45 – 17:45

 

Program

W grupie najmłodszych rozwijamy ogólną sprawność fizyczną: koordynację ruchową, szybkość, skoczność i gibkość.  Stosujemy gry i zabawy ruchowe, wyścigi i konkursy. Na początku trenujemy z bezpiecznymi rekwizytami szermierczymi, później z krótką szpadą.

Dzieci poznają podstawowe kroki oraz działania szermiercze i uczą się je wykorzystywać podczas walk treningowych. Rozwijamy już takie cechy jak: waleczność, umiejętność wygrywania i przegrywania,  fair play oraz respektowania ustalonych reguł.

 

ŚREDNIO

ZAAWANSOWANi

Dzieci 10+ i młodzież 

 TreniNgi

 • poniedziałek 16:45 – 18:15

 • środa  16:45 – 18:15

 • piątek 16:45 – 18:15 

Program 

Podczas treningów dla grupy średniej rozwijamy ogólną sprawność fizyczną, siłę i wytrzymałość.  Poznajemy podstawowe techniki szermiercze i utrwalamy je wyrabiając dobre nawyki i precyzję. Poznajemy zasady obowiązujące podczas zawodów szermierczych. Wszystkie umiejętności sprawdzamy podczas sparingów w klubie oraz na turniejach.

Budujemy charakter szermierzy ucząc szacunku dla siebie, dla trenerów, kolegów z drużyny i przeciwników.  Rozwijamy zaangażowanie,  waleczność, konsekwencję w dążeniu do ustalonego celu, elementy strategii. Kładziemy nacisk na poczucie braterstwa,  stosowanie się do zasad fair play i ustalonych reguł.

 

ZAAWANSOWANi

Dzieci i młodzież

Treningi 

 • poniedziałek 18:30 – 20:15

 • środa  18:30 – 20:15

 • piątek 18:30 – 20:15

 • lekcje indywidualne 18:30 – 19:15

 

Program 

Najstarsza grupa to zawodnicy trenujący wiele lat i regularnie startujący w turniejach szermierczych. Trening ukierunkowany jest na przygotowania do zawodów poprzez odpowiednio dobrane dla szermierzy ćwiczenia ogólnorozwojowe, siłowe i wytrzymałościowe. Zawodnicy wzbogacają oraz utrwalają technikę szermierczą, doskonalą swoje poszczególne umiejętności, strategię pojedynków, regularnie pobierają lekcje indywidualne oraz walczą z kolegami w klubie i na turniejach.

W grupie naszych najstarszych zawodników rozwijamy dodatkowo odpowiedzialność i zaangażowanie w działania klubu, poprzez udział w przygotowaniach do zawodów, sędziowaniu i wspieraniu młodszych kolegów .

 

REKREACYJNA

Amatorzy / dorośIi (20+, 30+, 40+, 50+)

Treningi

 • wtorek 16:45 – 17:45

 • czwartek 16:45 – 17:45

W rekreacyjnych zajęciach nauki szermierki może wziąć udział każdy (bez ograniczeń wiekowych). Grupa ta stworzona została dla osób, które zainteresowanie szermierką odkryły w późniejszym wieku – na przykład będąc rodzicami młodych szermierzy.

WETERANI

Zapraszamy wszystkich byłych zawodników łaknących adrenaliny i ducha rywalizacji!! 

 • poniedziałek 20:15

 • każda II i IV środa miesiąca dzień walk 18:30 – 20:15

 • piątek 20:15

W ramach zajęć oferujemy:

 • w pełni wyposażoną salę szermierczą
 • możliwość wypożyczenia kompletu ubrań i sprzętu  szermierczego
 • profesjonalną opiekę trenerską
 • trening ogólnorozwojowy i trening technik szermierczych dostosowany do indywidualnych możliwości
 • możliwość startu w zawodach dla amatorów

NIE TYLKO TRENING

Szermierka wydaje się łatwa, gdy ktoś patrzy z boku.
Tymczasem to sport wymagający wytrwałości i intensywnego treningu.
W UKS Start stwarzamy okazje sprzyjające wszechstronnemu rozwojowi organizmu i charakteru szermierzy.  

LEKCJE INDYWIDUALNE

Oprócz ćwiczeń kondycyjnych, ogólnorozwojowych i podstaw techniki odbywających się w grupach, każdy szermierz UKS Start może liczyć na indywidualne lekcje fechtunku udzielane przez trenerów. Lekcje te dedykowane są szlifowaniu określonych, indywidualnych umiejętności w bezpośredniej relacji uczeń-mistrz. 

OBOZY SZKOLENIOWE

Szermierze UKS Start biorą udział w corocznych obozach sportowych organizowanych wraz z zaprzyjaźnionymi klubami z Polski i zagranicy.  Piękne lokalizacje, ciekawy program, najlepsza kadra trenerska i dziesiątki nowych kolegów i koleżanek, to wspaniała okazja do wymiany doświadczeń i intensywnego przygotowania kondycyjnego do sezonu.
Zimą, podczas ferii organizujemy pełne atracji, sportowe półkolonie i zajęcia dla młodszych zawodników.

PROGRAMY SPECJALNE

Szermierze UKS Start biorą udział we wzmacniających treningach wyrównawczych organizowanych przez małżeństwo wspaniałych, opolskich sportowców – sztangistów: Barbarę Bonk – wielokrotną mistrzynię Polski oraz medalistę olimpijskiego Bartłomieja Bonka. 
Najlepsi biorą również udział w edycjach programu dla utalentowanych sportowców organizowanego pod auspicjami opolskiego ratusza – „Złote Dziecko”.
Dostęp do doświadczeń profesjonalnych sportowców, dietetyków i psychologów sportu umożliwia naszym zawodnikom kompleksowy rozwój.

ZAWODY i SPARINGI

Istotą szermierki jest pojedynek.
UKS Start przygotowuje Cię do walk i wspiera Twój udział w sparingach, zawodach lokalnych, regionalnych, krajowych i zagranicznych.  Wychowankowie UKS Start walczyli w Kadrze Polski i na igrzyskach olimpijskich!
Klub organizuje również własne imprezy – Puchar Opola, turnieje indywidualne, ciekawe w formule zawody drużynowe, a w 2020 r.  Puchar Polski w kategorii Junior młodszy.
Starsi zawodnicy pomagają w organizacji zawodów i mogą zdobyć licencję sędziowską.

NACZĘSTSZE PYTANIA
I ODPOWIEDZI

P

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

W JAKIM WIEKU MOŻNA ZACZĄĆ UPRAWIAĆ SZERMIerkę?

Najmłodsi szermierze to już 6-7 latkowie. W tym wieku więcej się bawimy, niż na poważnie trenujemy, ale zaangażowanie skrzatów jest fantastyczne!  Bardzo dobrze odnajdują się dzieci 9 i 10 letnie, które potrafią dłużej utrzymać skupienie i bezpiecznie posługiwać się żelazną klingą. 
Oczywiście można zacząć w każdym wieku! W UKS Start możesz dołączyć do odpowiedniej grupy wiekowej i trenować we własnym tępie.

CZY POTRZEBUJĘ ZGODY RODZICÓW LUB LEKARZA?

Na początku każdy uczestnik zajęć (lub jego prawny opiekun / rodzic) wypełnia Oświadczenie o braku przeciwskazań do uprawiania szermierki. Do startu w zawodach dodatkowo wymagane są aktualne badania lekarza sportowego.

CZY SZERMIERKA JEST BEZPIECZNA?

Odpowiedni (atestowany) ekwipunek – broń, maska i strój zapewnia szermierzom bezpieczeństwo, nie można go przebić i zadać rany kłutej. Jak w każdym sporcie walki zdarzają się urazy, siniaki, stłuczenia, skręcenia, kontuzje, czasem omdlenia – szczególnie w ferworze walki na turniejach.  Zawsze takim wydarzeniom towarzyszy obsługa medyczna, gotowa udzielić pierwszej pomocy.
Na treningach w klubie traktujemy kwestie bezpieczeństwa bardzo poważnie. Instruktorzy i starsi koledzy dbają o poprawne korzystanie  ze sprzętu, a młodzi zawodnicy od pierwszych zajęć uczą się bezpiecznych zachowań. Najmłodsi ćwiczą wyłącznie z atrapami. Wszyscy są dodatkowo ubezpieczeni.

JAK się ZAPISAĆ DO UKS START?

Wystarczy przyjść na jeden z treningów (zobacz grafik).
Trenujemy w PSP nr 2, II Oddział w Opolu, przy ul. 1-go Maja 151 (zobacz mapkę).
W razie jakichkolwiek pytań możesz się też skontaktować z trenerami lub Zarządem Klubu (zobacz jak).
Więcej dowiesz się na stronie „Zostań szermierzem„. 

Czy trzeba mieć własny sprzęt szermierczy?

Nie trzeba, ale warto. W klubie można bezpłatnie wypożyczyć broń, maski, rękawice, kable, bluzy, plastrony, spodnie – wszystko co potrzebne do bezpiecznego udziału w treningach i zawodach.
Sprzęt klubowy przydaje się szczególnie na początku. Później szermierze inwestują we własny ekwipunek – choćby ze względów higienicznych. 
Dobra klinga i dopasowana bluza z własnym nazwiskiem na plecach dodaje skrzydeł na zawodach!

ILE KOSZTUJE ekwipunek?

Szermierka wymaga specjalistycznego sprzętu – bezpieczeństwo jest tu szczególnie ważne.  Na treningi i zawody w niższych klasach wiekowych wystarczy standardowy sprzęt z „certyfikatem CEN”, na turnieje potrzebny jest bardziej wytrzymały z atestem FIE.  
Kompletny strój szpadzisty: maska, bluza, plastron, rękawica, spodnie, podkolanówki, buty, ochraniacze to wydatek blisko 2000 zł. 
Broń – szpada i kabel sygnałowy to jeszcze minimum 400 zł. 
Sprzęt z atestem FIE jest przynajmniej o połowę droższy. Są też atrakcyjne cenowo stroje bez atestów i certyfikatów, ale nie są uważane za bezpieczne. 

Więcej o sprzęcie na stronie „Ekwipunek szermierza”.

ILE KOSZTUJĄ TRENINGI?

Pierwszy trening nic nie kosztuje. Nie pobieramy też opłaty wpisowej dla nowych członków. Każdy członek klubu wnosi miesięczne składki w wysokości ustalanej przez Zarząd. W 2019 r. to 100zł / m-c.
Rodzeństwa / rodziny trenujące w klubie otrzymują zniżki.
Nie płacimy za wypożyczenie sprzętu klubowego na treningi i zawody,  ani za udział w zawodach organizowanych przez nasz klub. 
Należy natomiast uwzględnić następujące „nieklubowe” wydatki:
– licencję Polskiego Związku Szermierczego – 40 zł / rok
– składkę ubezpieczenia i badania lekarskie
– starty w zawodach innych klubów – ok. 25 zł / start
– start w zawodach międzynarodowych wymaga opłacenia licencji FIE – 90 zł / rok

 

Więcej o kosztach na stronie „Finanse szermierza”.

KONTAKT

KLUB SZERMIERCZY

UKS START

Masz pytania?   Napisz do nas!

SZYBKI KONTAKT

Prezes Zarządu – Adrian Pelon: tel. 783 527 967

Facebook: UKS Start Opole

UKS Start

PSP nr 2, Budynek B
ul. 1-go Maja 151
45-356 Opole
(dawne Gimnazjum nr 4)

Tutaj trenujemy!